AH BİR ZENGİN OLSAM

  • 19/03/2021

Ne çok kişinin hayalidir zengin olmak… Zenginlik deyince ne geliyor aklınıza? Paraya para dememeniz, bir eliniz yağda bir eliniz balda olmanız? Doyasıya tembellik yapma şansı? O kokteyl senin bu kokteyl benim, efendime söyleyeyim, iyi içki, iyi yemek, güzel kadınlar, yakışıklı erkekler, şık kıyafetler, parıltılı hayatlar, lüks mekânlar, pahalı arabalar, özel şoförler, bir dolu hizmetkâr, hepsi de emrinize amade…  

Ya da huzur, sevdikleriniz, bir arada olmaktan mutluluk duyduklarınız, onlarla paylaştıklarınız, geleceğe dair umutlarınız… Bir korku düştüğünde içinize, gözlerinizin gözlerini, ellerinizin ellerini bulması… O gözlerde hissedebildiğiniz, Tanrının varlığı… Doğaya döndüğünüzde yüzünüzü, şahit olduğunuz, ruhun sonsuzluğu…

Ya da bir heyecanla güne uyanabilmeniz, gün içinde bu heyecanla bir şeyler yaparken, zamanın nasıl geçip gittiğini anlamamanız… Derken akşam olmuş bile, tatlı bir yorgunlukla evin yolunu tutmanız, içinizi ısıtan bir gülümseyişine tanımadığınız birinin, aynı sıcaklıkla karşılık verebilmeniz, kaldırıma çıkamayan yaşlı ya da engelli birine, elinizi uzatabilmeniz… Sokağın başında dilendiğini gördüğünüz biriyle, bunun Allah bilir apartmanları vardır demeden, iyi dileklerinizle bir liranızı paylaşabilmeniz, canının sıkkın olduğunu fark ettiğiniz bir dostunuzu gülümsetebilmeniz, ocağınızda pişen yemeğin evinizi dolduran kokusunu içinize çekebilmeniz… Dinlediğiniz bir şarkının nağmelerinde gezinebilmeniz veya izlediğiniz bir filmin sahneleri birbirini kovalarken sizin kendinizi bir anda kahkahalar atarken, bir anda yanaklarınızdan sıcacık yaşlar süzülürken bulabilmeniz, yüreğinizin genişlemesi…

Önceki yazımızda bahsettiğimiz Venüs gezegeninin, bir de genişleme, yayılma, iyimserlik, adalet, inanç, din, ilkeler, hukuk, fırsat, başarı, refah, cömertlik ve gölge yanıyla savurganlık, abartma, ziyankârlık kelimeleriyle hatırlayabileceğimiz “şans ve bereket gezegeni” olarak bilinen Jüpiter gezegeniyle ilişkisini inceleyelim!

İbranice adı “sadık- adil- doğru kişilik” anlamına gelen “Sadkiel-Melek” veya “Melki Sedek” olan Jüpiter gezegeninden Erzurumlu İbrahim Hakkı, Marifetnamesinde, cennetin “Cennet’ül- Karar” katı olarak bahseder. Karar kelimesinin anlamı değişmez hâle gelmek, sabırlı ve sakin olmak, ne az ne çok olan ölçülülüktür. Hermetizmde, elinde büyük gücün Tanrılık asasını tutan Bilgelik Dehâsını temsil eder.

Hayat Ağacında, merhamet, insaf ve sevginin sembolü olan 4. Küre Chesed’e karşılık gelir. Bu küre, iyiliğin koşulsuz sevgiyle yapıldığı kattır. Burada ölmek, Anlayışta (*) doğmaktır. Bu madde âlemdeki ikilemlerin varlığını kavrayarak düzen yasalarını anlamak, tüm varlıklara anlayışla davranmak demektir.

Venüs sevgi, Jüpiter genişleme- yayılmaysa Venüs- Jüpiter sevginin genişlemesi, sevgiyi genişletmek- sevginin yayılması, sevgiyi yaymak ya da Venüs barış, Jüpiter inançsa Venüs- Jüpiter barışa inanç, barışçıl inançlar demektir. Başka bir yerden bakarsak Venüs sevgi, Jüpiter savurganlıksa Venüs- Jüpiter için sevginin savurulması, savurgan sevmek de diyebiliriz. Bu bizim potansiyelimizi nasıl kullandığımızla ilgilidir. Bu yorumu daha da genişletebiliriz.

Sizin haritanızda Venüs- Jüpiter açısı olmayabilir; bununla birlikte Jüpiter sizin haritanızdaki Venüs gezegenine yaklaşık 3 yılda bir sert açılar yapar, daha önemlisi 10- 12 yılda bir kavuşum yapar ve siz kendinizi bu değerleri sorgularken bulursunuz. Sevmek nedir? Kimi sevmek gerekir? Sevmek, kimi sevdiğimizden çok daha mı önce gelir ve sadece ruha açılan bir kapıdan mı ibarettir? Taşı sev, toprağı sev, ağacı sev, kediyi sev, köpeği sev, Ali’yi, Veli’yi, Ayşe’yi, Fatma’yı sev, yeter ki birini sev ve onda, onu değil, Onu yaratanı, kendini sev.

(*) 3. Küre Binah- Anlayış- Satürn- Aydınlık Bilinç bakınız önceki yazı “Sevginin Sorumluluğu”

Yazan: Hüseyin Akdağ

Kaynakça:

Astroloji Dersleri- Barış İlhan, Barış İlhan Yayınevi

Dünya ve Evrenimiz- Selma Mine, RUZAD Yayını

Diğer Yazılar