MEVSİMLER GELİP GEÇİYOR SEN GÜLÜYORSUN

  • 04/03/2021

Astrolojik sembolizmi, bir mevsim ya da başka bir ifadeyle bir mevsimin başı, tam ortası ve sonu gibi düşünebiliriz. Döngü bahar mevsimiyle başlar. Burası hem doğum hem yeniden doğuş zamanıdır. Mevsimi başı, ortası ve sonu olmak üzere üçe ayırırsak, astrolojik sembolizmin ilk üç burcuyla tanışmış oluruz. Bunlar baharın filizlendiren enerjisiyle dolu KOÇ, filizlenenlerin köklerinin güçlendiği BOĞA ve güçlenen köklerin tomurcuklandırdıklarının çiçek açtığı İKİZLER burçlarıdır.

‘’Ey gonca açıl zevkini sür fasl-ı bahârın (ilkbahar)

Ben bülbülüyüm sen gülüsün bağ-ı mesârın (sevinçler bağı)’’ Şemsettin Ziyâ Bey

Yaz mevsimi, çiçeklerin döllendiği YENGEÇ burcuyla başlar, tohumun olgunlaştığı ASLAN burcuyla devam eder ve hasadın gerçekleştiği BAŞAK burcuyla sonlanarak bir sonraki mevsime hazırlanır. Ve mevsim artık, sonbahardır.

‘’Yine hazan mevsimi (sonbahar) geldi

Yine yapraklar rüzgârların peşi sıra gidecek.’’ Şekip Ayhan Özışık

Sonbahar mevsimi, doğanın sıcak dönemi kapatıp soğuk dönemin kapılarını açmak için yeni bir denge kurduğu TERAZİ burcuyla başlar, meyvelerin dallarından düşüp yeniden doğmak üzere çürümeye başladığı AKREP burcuyla devam eder, son göçmen kışların da sıcak ülkelere kanat çırpıp doğanın kış uykusuna daldığı YAY burcuyla sonlanarak bir sonraki mevsime hazırlanır.

‘’Bahar bitti, güz bitti artık bülbül ötmüyor

Yâre tel çeke’m dedim tel derdim iletmiyor.’’ Ramazan Gökalp Arkın

Kış mevsimi, kara kışın soğuk nefesini içimize çektiğimiz OĞLAK burcuyla başlar, kara bulutların ardından şimşeklerin çaktığı KOVA burcuyla devam eder ve baharın bir hayli yakın, bir o kadar uzakmış gibi hissedildiği BALIK burcuyla sonlanır ve artık döngü tamamlanmış, yeni bir döngüye hazırlanmaktadır. Bu birçok doğum ve yeniden doğuş demektir.

Astroloji bize doğayı, yaşamı, insanı, ruhu, sanatı, tarihi, kültürü, felsefeyi anlatır. Bugün astroloji denince insanların aklına ilk gelenin ‘’Benim burcumu bu yıl neler bekliyor?’’ olmasının, dönemimizin büyük yarasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum: Durup düşünmeye, olup bitenin farkına varmaya hiç vaktimiz yok. Yapacak çok şey var! Derken bir bakmışız, kucağımızda bir dolu ertelediklerimiz, ömrün sonuna gelmişiz. Yaşamsa, bilahare yaşanmak üzere, tozlu raflarda bekliyor.

‘’Akşamın olduğu yerde bekle diyorsun, gelmiyorsun.

Çünkü seni çok sevdiğimi biliyorsun, gelmiyorsun.

Mevsimler gelip geçiyor sen gülüyorsun, gelmiyorsun.

Çünkü seni çok sevdiğimi biliyorsun, gelmiyorsun.’’

Hüseyin Akdağ

Kaynakça: 

Stephen Arroyyo, Astroloji, Psikoloji& Dört Element, Barış İlhan Yayınevi

 

Diğer Yazılar