ZAMANIN EFENDİSİ VE BİLGE GURU

  • 18/12/2018

Satürn bizim en sert öğretmenimizdir! ‘’Satürn ötesi planetler’’ olarak anılan Uranüs, Neptün ve Pluto, bir burçta kaldıkları uzun zamandan ötürü ‘’jeneratif planetler’’ olarak anılır. Onlar bir araya gelerek kuşakları oluşturur. Dedeler ve nineler, anneler ve babalar, çocuklar ve onların çocukları… Her bir kuşak farklı bir üçlü kombinasyon ve buradaki birleşmeyi vurgulayan ruh taşır. Uranüs nelere karşı koyulduğu, Neptün nelerin kutsallaştırıldığı, Pluto ise kitlesel dönüşümlerin hangi temalarda yaşandığı ile ilgilidir.

Satürn, bizim bireysel varoluş sırrımızdır. Dünyaya gelirken kendimize ve yaşama ne konuda söz verdiğimizi bilir, bu anlamdaki otoritedir. Ona karşı gelebilmek( Uranüs ), onu anlamadan mümkün olmayacaktır, bu kesin! Bize sınavlarımızın ne olduğunu anlatır ve bu sınavların yaşamımızın hangi farklı alanlarıyla bağlantılar kurduğunu! Gökyüzü insanın iç dünyasının bir haritasıdır. Gökyüzündeki parçaları ve bu parçaların anlamlarını anlayan, insanın iç dünyasını anlama şansı da kazanır.

Satürn, karanlığı temsil eder. Işığı yakacak olan Jüpiter’dir. Satürn’ün yarattığı zorlu döngülerin dışına çıkabilmemizi sağlar Jüpiter, Türkçe karşılığı ‘’karanlıktan aydınlığa çıkaran’’ olan ‘’guru’’ kelimesine karşılık geldiğinden söz edebiliriz. Deneyimin ‘’bilgelik’’ halini almasını sağlar.

Jüpiter öyle parlak bir gezegendir ki kendini bütün gezegenler onun etrafında dönüyormuş gibi hisseder! Satürn bu duruma itina ile müdahale eder! Böyle bir dönemden geçtiğimizden bahsedebiliriz. Satürn, Jüpiter kimliğini yansıtan Yay’dayken Jüpiter, Satürn kimliğine daha yakın başakta bulunuyor! Normal şartlarda gerçekçi bakış Satürn’den, esnek bakış Jüpiter’den sorulur. Satürn yüzleştirir, Jüpiter özgürleştirir; bununla birlikte bu dönem işler biraz farklı işliyor! Satürn yayda pek şirin bir maske takınıyor ve tebdil-i kıyafetle aramızda dolaşıyor! Özümüz sözümüz bir mi? Bildiklerimiz, deneyimlerimizin bizde uyandırdıkları mı yoksa – mış gibi yaparak gerçeğin ne olduğunu aramaktan kaçışlarımız mı? Farklı olan bizi besliyor mu yoksa ürkütüyor mu kökleri güçsüz bilgilerimizi?  İşte son yılın hepimiz üzerinde farklı vurgularla etkisini gösteren sınavları ki bir bu kadar daha etkilerini sürdürüyor olacak!

Gözümüz Jüpiter’i arıyor! O da işleri kolaylaştıracağına bizden yararlı ile yararsızı ayırt etmemizi ve yapabileceğimizin en iyisini yapmamızı istiyor! Ağustos sonu başladı bu huysuz haller kendilerinde! Ağustos sonu itibariyle başak burcuna geçti arkadaş ve bir beğenmemeler geldi üzerine! Aslında bizden basit ve sade düşünmemizi istiyor! ‘’ Düzen yarat ve ustalık geliştirerek yararlı ol! ‘’ diyor. Pragmatist yaklaşım! İnançlarımız bu temalarla beslendiğinde parlıyor, mutluluk böylelikle sağlanıyor ve hoşgörü bunu fark ettiğimizde gelişiyor! Evren bize hizmetimizin ne olduğunu soruyor! Paylaşımlar önem kazanıyor! Aksi takdirde her şeyi kendi yapmaya çalışan, yorgunluktan hiçbir şeye tahammülü kalmamış, ortalığa cızır cızır elektrikler saçan tipler olmamız muhtemel! İşimize yarayacak olan, en iyiden çok, karşılıklı faydayı sağlayarak süreçleri kolaylaştırabilecek olan! Bunu anlamak önemli! İşte karanlıktan aydınlığa çıkaracak yol budur! Haydi kolay gele!

Sizi seviyorum,

Diğer Yazılar